Co to jest potencjometr i jak prezentuje się jego zasada działania? Jakie mamy rodzaje potencjometrów?

Potencjometr jest rezystorem zmiennym, jego wartość jesteśmy w stanie zmieniać sposobem mechanicznym. Ma trzy wprowadzania, po jednej z każdej strony elementu oporowego, kolejne zaś podłączenie jest do ślizgacza, jest w stanie on przesuwać się po ścieżce oporowej. Nazwa potencjometr wzięła się od jego funkcji regulowania potencjału.

Potencjometry możemy produkować w różnorodnych wykonaniach, istotne jest przyszłe wykorzystanie. Potencjometr tablicowy jest dobry do montażu, np. na płycie czołowej.

Spodobała Ci się ta informacja ze strony? Jest nam niezwykle miło. Jednocześnie mamy zamiar zaprosić Cię do przejrzenia kolejnego tekstu o zbliżonym temacie.

Powinniśmy go zamontować za pomocą nagwintowanego kołnierza i nakrętki. Czasami montuje się go trochę inaczej, kątowo na płytce, a tylko oś może przechodzić przez płytę czołową. To potencjometr obrotowy ze ścieżką oporową, który posiada kształt kulisty, posiada także oś, jaka ruchem obrotowym jest w stanie przesuwać ślizgacz. Jeśli jest to potencjometr suwakowy, to ścieżka wytworzona jest pod postacią linii prostej.

kable

Autor: mangtronix
Źródło: http://www.flickr.com

Do w mniejszym stopniu skomplikowanych, prostszych zastosowań warto stosować tani węglowy materiał oporowy, ale bardziej wymagające muszą posiadać cermet, jaki jest w stanie przewodzić tworzywo sztuczne. Potencjometr precyzyjny to typ potencjometru tablicowego. Produkuje się go w dwóch podstawowych wykonaniach. Jednym z nich jest wieloobrotowy, z traktem oporowym z nawiniętego drutu, umożliwia on na bardziej precyzyjne ustawienie. Kolejny z nich – jednoobrotowy, z torem z plastiku przewodzącego. Ma dużą rozdzielczość i spory czas życia, może być wykorzystywany jako czujnik kąta. Potencjometry dostrojcze, nazywane też trymerami tworzone są z węglową albo cermetową ścieżką oporową.

Musisz znaleźć inne tego rodzaju materiały? Kliknij ten link – więcej zobaczysz w serwisie (https://homeplaner.pl/comforthome/), który proponuje zbliżone zagadnienia.

Najczęściej są one bardziej małe niż potencjometry tablicowe, nie mają ponadto osi i kołnierza gwintowanego, określa się im też bardziej małe wymagania mechaniczne. Trymer ma niezbyt długi czas życia, bardzo często ledwie dwieście obrotów. Bierze się to z tego, iż następuje bardzo duży odcisk ślizgacza do warstwy oporowej w obszarze styku, dlatego by osiągnąć znaczną stabilność. Trymery mają występowanie w swoich typach. Jedne posiada tor prostolinijny i długą nagwintowaną oś przesuwającą ślizgacz, natomiast drugi posiada tor obrotowy, a ślizgacz przesuwany jest przy pomocy ślimaka. Jak więc widać, żeby nabyć właściwy potencjometr dla naszych potrzeb powinniśmy się zastanowić, jakiego rodzaju będzie on miał zastosowanie. Gdy wybierzemy odpowiedni, nasz potencjometr będzie nam służył przez bardzo długi czas.

, , ,

Related posts

Latest posts

Jakimi sposobami można niedrogo wykończyć swój dom, co mieć na uwadze przy zakupach materiałów wykończeniowych.

Wiele osób wykańczając swój dom czy mieszkanie planuje to zrobić w miarę możliwości tanio, a jednocześnie na tyle dobrze, żeby jednak pewne rzeczy mogły wytrzymać więcej niż pół roku. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe, bo powszechnie panuje przekonanie, że wysoka jakość będzie szła w parze z większymi cenami, i odwrotnie, jeżeli coś nie będzie dużo kosztować, to nie może być dobre.

Odpowiedni sprzęt jest świetny, lecz musimy mieć do niego dodatkowo pozostałe akcesoria

Przeważnie jest tak, iż skupiamy swoją uwagę głównie na tym, by nabyć jak najcudowniejszy sprzęt, tak aby sprawdził się on nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach. Nie mniej warto pamiętać również o tym, że każdy z tych sprzętów ma jeszcze dodatkowe akcesoria, które poprawiają jego działanie oraz sprawiają, że to co ma on nam do zaoferowania w standardzie jest jeszcze wspanialsze.

E-papierosy towarem luksusowym?

Obecnie nie jest już problematyczne, by zakupić e-papierosy w niskiej cenie. Bez trudu można wyszukać wśród ofert rozmaite sprzęty do palenia, które posiadają wszystkie atesty i ponadto należą do tańszych. Jakość, jaką mogą proponować e-papierosy, jest szczególnie znacząca przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Jeśli chodzi o e papieros sklep klasyczny, posiadający w ofercie tego typu urządzenia nowej generacji, może zrealizować zamówienie na specjalne życzenie klienta.

Kwiaty na każdą okazje

Bukiet świeżych kwiatów rozwesela i poprawia nastrój i przy okazji dodaje energii domownikom. Kwiaty przede wszystkim dostajemy przy okazji, ale też od czasu do czasu same idziemy po nie do sklepu. Idealnie mieć mały kwiatowy ogórek, ale mieszkając w centrum aglomeracji jak kwiaciarnia Wrocław jest jedynym miejscem, w którym da się nabyć kwiaty.

Nowe sposoby na pokazanie sztuki, przez tworzenie zdjęć z powietrza

Fotografia to swojego typu sztuka, jaka aktualnie pozyskała nadzwyczaj na popularności. Jest to w najwyższej mierze podyktowane tym, iż artyści poszukują stale to nowszych metod na wyrażenie swojej wizji sztuki. Szukają innych sposobów wyrażania sztuki, gdyż w aktualnych metodach wynaleziono już niespełna wszystko.

Podzespoły na wysokim poziomie

Dostarczane na rynek przez lubianych producentów podzespoły robione są w taki sposób, aby spełnić bieżące oczekiwania konsumentów. Pragną oni wybierać tylko polecane opcje, które pochodzą od działających z sukcesami od dawna producentów. Jest to najważniejsze kryterium, którym kierują się eksperci podczas decydowania się na zakupdanego modelu podzespołu.