Co to jest potencjometr i jak prezentuje się jego zasada działania? Jakie mamy rodzaje potencjometrów?

Potencjometr jest rezystorem zmiennym, jego wartość jesteśmy w stanie zmieniać sposobem mechanicznym. Ma trzy wprowadzania, po jednej z każdej strony elementu oporowego, kolejne zaś podłączenie jest do ślizgacza, jest w stanie on przesuwać się po ścieżce oporowej. Nazwa potencjometr wzięła się od jego funkcji regulowania potencjału.

Potencjometry możemy produkować w różnorodnych wykonaniach, istotne jest przyszłe wykorzystanie. Potencjometr tablicowy jest dobry do montażu, np. na płycie czołowej.

Spodobała Ci się ta informacja ze strony? Jest nam niezwykle miło. Jednocześnie mamy zamiar zaprosić Cię do przejrzenia kolejnego tekstu o zbliżonym temacie.

Powinniśmy go zamontować za pomocą nagwintowanego kołnierza i nakrętki. Czasami montuje się go trochę inaczej, kątowo na płytce, a tylko oś może przechodzić przez płytę czołową. To potencjometr obrotowy ze ścieżką oporową, który posiada kształt kulisty, posiada także oś, jaka ruchem obrotowym jest w stanie przesuwać ślizgacz. Jeśli jest to potencjometr suwakowy, to ścieżka wytworzona jest pod postacią linii prostej.

kable

Autor: mangtronix
Źródło: http://www.flickr.com

Do w mniejszym stopniu skomplikowanych, prostszych zastosowań warto stosować tani węglowy materiał oporowy, ale bardziej wymagające muszą posiadać cermet, jaki jest w stanie przewodzić tworzywo sztuczne. Potencjometr precyzyjny to typ potencjometru tablicowego. Produkuje się go w dwóch podstawowych wykonaniach. Jednym z nich jest wieloobrotowy, z traktem oporowym z nawiniętego drutu, umożliwia on na bardziej precyzyjne ustawienie. Kolejny z nich – jednoobrotowy, z torem z plastiku przewodzącego. Ma dużą rozdzielczość i spory czas życia, może być wykorzystywany jako czujnik kąta. Potencjometry dostrojcze, nazywane też trymerami tworzone są z węglową albo cermetową ścieżką oporową.

Musisz znaleźć inne tego rodzaju materiały? Kliknij ten link – więcej zobaczysz w serwisie (https://homeplaner.pl/comforthome/), który proponuje zbliżone zagadnienia.

Najczęściej są one bardziej małe niż potencjometry tablicowe, nie mają ponadto osi i kołnierza gwintowanego, określa się im też bardziej małe wymagania mechaniczne. Trymer ma niezbyt długi czas życia, bardzo często ledwie dwieście obrotów. Bierze się to z tego, iż następuje bardzo duży odcisk ślizgacza do warstwy oporowej w obszarze styku, dlatego by osiągnąć znaczną stabilność. Trymery mają występowanie w swoich typach. Jedne posiada tor prostolinijny i długą nagwintowaną oś przesuwającą ślizgacz, natomiast drugi posiada tor obrotowy, a ślizgacz przesuwany jest przy pomocy ślimaka. Jak więc widać, żeby nabyć właściwy potencjometr dla naszych potrzeb powinniśmy się zastanowić, jakiego rodzaju będzie on miał zastosowanie. Gdy wybierzemy odpowiedni, nasz potencjometr będzie nam służył przez bardzo długi czas.

, , ,

Related posts

Latest posts

Kilka potrzebnych informacji na temat sprzętu fotograficznego, jak wybrać obiektyw do swojego aparatu.

Obecnie na rynku aparatów fotograficznych popularne są dwie odmiany urządzeń. Pierwszym z nich są typowe kompakty, sprzedawane w ogromnej ilości modeli. Da się zakupić malutki, wchodzący do każdej torebki aparacik, a można również zaawansowany model mający potężny zoom. Cechą charakterystyczną tych aparatów jest pełna bryła, nie będzie można możliwości ich rozbudowy i zmiany jakiś części.

Jaki obiektyw wybrać na lato?

Zakup dobrego obiektywu nie bywa zwyczajowo sprawą banalną. W nowym tysiącleciu ilość możliwości i ofert jest w stanie niemal przyprawić o ból głowy. Aby dobrze dokonać wyboru najlepiej zapoznać się bliżej ze sprawami technicznymi aparatu i poznać, co to znaczy wspaniały obiektyw. Należy przy tym kierować się opiniami tylko cenionych i doświadczonych specjalistów. Wymarzony obiektyw to taki, który bez względu na wszelkie sytuacje pozwala uchwycić na zdjęciu naprawdę istotne moment z każdych wakacji.

Zdjęcia to niezwykła pamiątka z wypoczynku w Zakopanem, wyprawie po Meksyku bądź chociażby z urodzin

Okazji ku temu by zrobić zdjęcie nie brakuje. Każdego dnia miłośnikowi fotografii wpadają setki fotograficznych pomysłów. Wszystko dobrze, ale zapamiętajmy jedno: wyłącznie powyżej przeciętnej aparaty cyfrowe istotnie mogą robić fotografie, które są ciekawe, godne wywołania. Bardzo dobra marka to bez wątpienia nikon d5100 18 105 mm - można śmiało powiedzieć, że akurat na rynku cyfrówek to akurat Nikony są pod prawie każdym względem najwspanialsze. Choć wiadomo, iż opinia odnośnie Nikonów jest wyłącznie czysto subiektywna, nic obiektywnego.

Jakie z drukarek są obecnie warte zakupu?

Nie da się zataić faktu, że informatyka jest teraz jedną z w największym stopniu liczących się dziedzin naszego życia powszedniego. Jej wdrożenie jest dla nas zwłaszcza szerokie, skutkiem tego też obligatoryjnie każdy z nas musiał przyswoić sobie zręczności informatyczne. Na początku rzecz jasna wymagało to od nas przeznaczenia pewnej ilości wolnego czasu, niemniej wprawdzie oszczędność czasu, która jest związana z tym procederem była dla nas niepomiernie atrakcyjna.

Co należy wiedzieć na temat płaskich telewizorów

Obecnie miłośnicy kina często preferują własny salon, niż sale w kinie. Mogą wtedy komfortowo, z dobranymi przez siebie osobami zasiąść przed odbiornikiem i nie martwić się chrupaniem pop-cornu, czy szelestem opakowań po czekoladzie.