Co zrobić z niechcianym sprzętem elektrycznym i elektronicznym

Na świecie, jak i w Polsce z roku na rok kupuje się coraz więcej urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Błyskawiczny postęp technologiczny pociąga za sobą to, iż urządzenia coraz szybciej stają się przestarzałe. Komputery, tablety albo telefony po 2-3 latach zamieniamy na nowe, szybsze i bardziej wydajne. Podobnie jest w przypadku małego i dużego AGD. Urządzenia często psują się tuż po okresie gwarancji. Naprawa pralki lub lodówki może okazać się nieopłacalna i nierzadko najlepiej jest po prostu zakupić nowy sprzęt. Lecz co zrobić ze starym urządzeniem? Przecież nie można wyrzucić go prosto do kosza.

Sprzęt elektroniczny do utylizacji

Autor: Hanan Cohen
Źródło: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny najlepiej poddać recyklingowi (Utlinia.pl – odbiór, transport, recykling, utylizacja sprzętu). Utylizacja to najlepszy sposób na pozbycie się starego urządzenia elektrycznego lub urządzenia elektronicznego. W ten sposób zyskamy pewność, że stary sprzęt nie zaśmieci naszego środowiska, a jednocześnie da się odzyskać dużo wartościowych surowców. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to wbrew pozorom niezwykle wartościowe odpady. Oprócz stali oraz plastiku, części elektroniczne zawierają szereg metali szlachetnych, choć czasami w niewielkich ilościach. Zaliczamy do nich między innymi złoto, pallad, cynę. Jeżeli utylizacja odpadów elektronicznych będzie przeprowadzana na szeroką skalę, to może być bardzo intratnym biznesem. Co więc powinniśmy zrobić, jeśli posiadamy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (polecana strona www)? Taki sprzęt musimy koniecznie oddać do specjalnego punktu. Taki obowiązek nakłada na nas prawo, tzn. ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Zaintrygowały Cię te treści? Niezwykle nas to raduje i od razu zachęcamy Cię do wpisu autora po nową dawkę wątków.

Jeżeli zdecydujemy się pozbyć się elektrośmieci w nieodpowiedni sposób, pamiętajmy, iż zgodnie z literą prawa może nam grozić wysoki mandat, a nawet postępowanie prze sądem.

Sprzęt komputerowy do utylizacji

Autor: ClerkBase
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego warto przestrzegać prawa i jednocześnie zadbać o środowisko. Nie jest to trudne, ponieważ przedsiębiorstwa, których zadaniem jest utylizacja odpadów elektronicznych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oferują darmowy odbiór sprzętu za pomocą własnego transportu. Jedyne, co musimy zrobić, to znaleźć odpowiedni punkt odbioru odpadów i poprosić o odbiór. Dobrze jest sprawdzić, czy taka firma jest zarejestrowana w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska i czy przestrzega odpowiednich norm dotyczących ochrony środowiska, czego dowodem jest np. certyfikat ISO.

Pamiętajmy, aby troszczyć się o środowisko i z rozwagą podchodzić do tematu elektrośmieci. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może być niebezpieczny dla otaczającego nas środowiska, dlatego jego odpowiednia utylizacja jest sprawą szalenie ważną. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy chcieli pozbyć się starego urządzenia.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Specjalistyczne sprzęty dostępne w sklepach internetowych

Sklepy działające w sieci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zainteresowanych konsumentów, proponując coraz więcej profesjonalnego asortymentu. Dzięki temu nawet zawodowcy potrafią znaleźć dla siebie odpowiednie produkty, które staną się niezastąpione w danej branży.

Co warto w szczególności wiedzieć zanim kupisz lodówkę?

Lodówka to nadal obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni. To oczywistość. Jednakowoż na pewno sporo mniej oczywiste jest to jak zakupić taką lodówkę, która pod absolutnie każdym względem charakteryzuje się akceptowalnym poziomem. No cóż, nie jest powiedziane, że trafienie na doskonałą lodówkę jest bardzo łatwe. Poza tym, pewnie nie możemy niestety pozwolić sobie na taką lodówkę, która jest droga. Spokojna głowa, na szczęście są artykuły poradnikowe jak choćby właśnie owy. Powodują one, iż wreszcie można poradzić sobie z odnalezieniem takiej Lodówki, które bez cienia wątpliwości może usatysfakcjonować.

Jak dużo może kosztować kurs operatora koparko-ładowarki?

W obecnych czasach bardzo popularne są różnego typu kursy oraz szkolenia. Mogłyby one tyczyć się każdej niemalże branży, ponieważ stałe poszerzanie umiejętności jest zawsze korzystne zarówno dla kursanta, jak i jego dotychczasowego albo przyszłego szefa.