Co zrobić z niechcianym sprzętem elektrycznym i elektronicznym

Na świecie, jak i w Polsce z roku na rok kupuje się coraz więcej urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Błyskawiczny postęp technologiczny pociąga za sobą to, iż urządzenia coraz szybciej stają się przestarzałe. Komputery, tablety albo telefony po 2-3 latach zamieniamy na nowe, szybsze i bardziej wydajne. Podobnie jest w przypadku małego i dużego AGD. Urządzenia często psują się tuż po okresie gwarancji. Naprawa pralki lub lodówki może okazać się nieopłacalna i nierzadko najlepiej jest po prostu zakupić nowy sprzęt. Lecz co zrobić ze starym urządzeniem? Przecież nie można wyrzucić go prosto do kosza.

Sprzęt elektroniczny do utylizacji

Autor: Hanan Cohen
Źródło: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny najlepiej poddać recyklingowi (Utlinia.pl – odbiór, transport, recykling, utylizacja sprzętu). Utylizacja to najlepszy sposób na pozbycie się starego urządzenia elektrycznego lub urządzenia elektronicznego. W ten sposób zyskamy pewność, że stary sprzęt nie zaśmieci naszego środowiska, a jednocześnie da się odzyskać dużo wartościowych surowców. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to wbrew pozorom niezwykle wartościowe odpady. Oprócz stali oraz plastiku, części elektroniczne zawierają szereg metali szlachetnych, choć czasami w niewielkich ilościach. Zaliczamy do nich między innymi złoto, pallad, cynę. Jeżeli utylizacja odpadów elektronicznych będzie przeprowadzana na szeroką skalę, to może być bardzo intratnym biznesem. Co więc powinniśmy zrobić, jeśli posiadamy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (polecana strona www)? Taki sprzęt musimy koniecznie oddać do specjalnego punktu. Taki obowiązek nakłada na nas prawo, tzn. ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Zaintrygowały Cię te treści? Niezwykle nas to raduje i od razu zachęcamy Cię do wpisu autora po nową dawkę wątków.

Jeżeli zdecydujemy się pozbyć się elektrośmieci w nieodpowiedni sposób, pamiętajmy, iż zgodnie z literą prawa może nam grozić wysoki mandat, a nawet postępowanie prze sądem.

Sprzęt komputerowy do utylizacji

Autor: ClerkBase
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego warto przestrzegać prawa i jednocześnie zadbać o środowisko. Nie jest to trudne, ponieważ przedsiębiorstwa, których zadaniem jest utylizacja odpadów elektronicznych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oferują darmowy odbiór sprzętu za pomocą własnego transportu. Jedyne, co musimy zrobić, to znaleźć odpowiedni punkt odbioru odpadów i poprosić o odbiór. Dobrze jest sprawdzić, czy taka firma jest zarejestrowana w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska i czy przestrzega odpowiednich norm dotyczących ochrony środowiska, czego dowodem jest np. certyfikat ISO.

Pamiętajmy, aby troszczyć się o środowisko i z rozwagą podchodzić do tematu elektrośmieci. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może być niebezpieczny dla otaczającego nas środowiska, dlatego jego odpowiednia utylizacja jest sprawą szalenie ważną. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy chcieli pozbyć się starego urządzenia.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Jakimi sposobami można niedrogo wykończyć swój dom, co mieć na uwadze przy zakupach materiałów wykończeniowych.

Wiele osób wykańczając swój dom czy mieszkanie planuje to zrobić w miarę możliwości tanio, a jednocześnie na tyle dobrze, żeby jednak pewne rzeczy mogły wytrzymać więcej niż pół roku. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe, bo powszechnie panuje przekonanie, że wysoka jakość będzie szła w parze z większymi cenami, i odwrotnie, jeżeli coś nie będzie dużo kosztować, to nie może być dobre.

Odpowiedni sprzęt jest świetny, lecz musimy mieć do niego dodatkowo pozostałe akcesoria

Przeważnie jest tak, iż skupiamy swoją uwagę głównie na tym, by nabyć jak najcudowniejszy sprzęt, tak aby sprawdził się on nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach. Nie mniej warto pamiętać również o tym, że każdy z tych sprzętów ma jeszcze dodatkowe akcesoria, które poprawiają jego działanie oraz sprawiają, że to co ma on nam do zaoferowania w standardzie jest jeszcze wspanialsze.

E-papierosy towarem luksusowym?

Obecnie nie jest już problematyczne, by zakupić e-papierosy w niskiej cenie. Bez trudu można wyszukać wśród ofert rozmaite sprzęty do palenia, które posiadają wszystkie atesty i ponadto należą do tańszych. Jakość, jaką mogą proponować e-papierosy, jest szczególnie znacząca przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Jeśli chodzi o e papieros sklep klasyczny, posiadający w ofercie tego typu urządzenia nowej generacji, może zrealizować zamówienie na specjalne życzenie klienta.

Kwiaty na każdą okazje

Bukiet świeżych kwiatów rozwesela i poprawia nastrój i przy okazji dodaje energii domownikom. Kwiaty przede wszystkim dostajemy przy okazji, ale też od czasu do czasu same idziemy po nie do sklepu. Idealnie mieć mały kwiatowy ogórek, ale mieszkając w centrum aglomeracji jak kwiaciarnia Wrocław jest jedynym miejscem, w którym da się nabyć kwiaty.

Nowe sposoby na pokazanie sztuki, przez tworzenie zdjęć z powietrza

Fotografia to swojego typu sztuka, jaka aktualnie pozyskała nadzwyczaj na popularności. Jest to w najwyższej mierze podyktowane tym, iż artyści poszukują stale to nowszych metod na wyrażenie swojej wizji sztuki. Szukają innych sposobów wyrażania sztuki, gdyż w aktualnych metodach wynaleziono już niespełna wszystko.

Podzespoły na wysokim poziomie

Dostarczane na rynek przez lubianych producentów podzespoły robione są w taki sposób, aby spełnić bieżące oczekiwania konsumentów. Pragną oni wybierać tylko polecane opcje, które pochodzą od działających z sukcesami od dawna producentów. Jest to najważniejsze kryterium, którym kierują się eksperci podczas decydowania się na zakupdanego modelu podzespołu.