Niesprawny sprzęt elektroniczny i elektryczny – co powinno się z nim przedsięwziąć?

Elektrośmieci, czyli niesprawny już sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może zostać wyrzucony do zwykłego pojemnika na śmieci. Utylizacja odpadów tego rodzaju powinna być przeprowadzana we właściwy sposób. Co więc muszą zrobić osoby, które chcą pozbyć się niedziałającej lodówki, zepsutych elektronicznych zabawek czy świetlówek, które się przepaliły?

W naszym kraju od 2005 roku wiążąca jest ustawa, która mówi, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny mamy obowiązek oddać do punktu skupu, w którym gromadzi się tego rodzaju odpady. Zebrany w skupie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddany zostanie następnie do firmy, która zajmuje się utylizacją lub recyklingiem tego typu odpadów – utylizuj sprzęt AGD. Tego rodzaju odpady mają w swoim wnętrzu takie pierwiastki, jak ołów, kadm i rtęć. Wskazane substancje są bardzo szkodliwe, dlatego elektrośmieci nie mogą być wywożone na zwykłe wysypisko , na które trafia reszta śmieci. Dobrze jest pamiętać, że mogą one zostać jeszcze raz użyte, stąd zalecenie, aby zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafiał w odpowiednie miejsce recyklingu lub utylizacji.

sprzęt elektroniczny

Źródło: pixabay.com

Zużyte meble, sprzęt RTV i AGD, części samochodowe nie mogą zostać wywiezione na wysypisko śmieci. Co powinno się w związku z tym z nimi zrobić? Kupując nową lodówkę, nowy komputer lub nowe świetlówki, możemy te, które wymieniamy na nowe oddać do sklepu lub punktu, w którym dokonuje się ich naprawy. W zdecydowanej większości przypadków niektóre gminy raz do roku czy raz na sześć miesięcy prowadzoną zbiórki takiego starego sprzętu RTV i AGD – dbaj o środowisko z firmą Utylnia. W ramach odbywających się zbiórek można oddać także zużyte opony (polskie opony rolnicze) samochodowe i akumulatory. To istotne ułatwienie dla mieszkańców, którym nie obce jest środowisko naturalne.

Z kolei w innych gminach w punktach najbardziej intensywnego ruchu mieszkańców ustawiane są specjalne pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać zużyte baterie i świetlówki.

Jeżeli uważasz, że prezentowany artykuł jest warty polecenia, to kliknij też ten link – tak samo wartościowe informacje znajdziesz w tym serwisie (https://www.c-l.pl/wlokna-szklane/)!

Wszystkie te działania mają przed sobą jeden cel: dbałość o środowisko, które jest wokół nas. Pamiętać trzeba, że za wyrzucanie elektrośmieci do tradycyjnych pojemników, w których umieszczamy odpady zagrożone jest karą grzywny. Kara ta jest dość dotkliwa, może wynieść nawet pięć tysięcy złotych. Nie opłaca się więc ich wyrzucać do normalnych śmieci także ze względów ekonomicznych. Taka grzywna może bowiem dotkliwie odbić się na zawartości naszego portfela.

, ,

Related posts

Latest posts

Kilka potrzebnych informacji na temat sprzętu fotograficznego, jak wybrać obiektyw do swojego aparatu.

Obecnie na rynku aparatów fotograficznych popularne są dwie odmiany urządzeń. Pierwszym z nich są typowe kompakty, sprzedawane w ogromnej ilości modeli. Da się zakupić malutki, wchodzący do każdej torebki aparacik, a można również zaawansowany model mający potężny zoom. Cechą charakterystyczną tych aparatów jest pełna bryła, nie będzie można możliwości ich rozbudowy i zmiany jakiś części.

Jaki obiektyw wybrać na lato?

Zakup dobrego obiektywu nie bywa zwyczajowo sprawą banalną. W nowym tysiącleciu ilość możliwości i ofert jest w stanie niemal przyprawić o ból głowy. Aby dobrze dokonać wyboru najlepiej zapoznać się bliżej ze sprawami technicznymi aparatu i poznać, co to znaczy wspaniały obiektyw. Należy przy tym kierować się opiniami tylko cenionych i doświadczonych specjalistów. Wymarzony obiektyw to taki, który bez względu na wszelkie sytuacje pozwala uchwycić na zdjęciu naprawdę istotne moment z każdych wakacji.

Zdjęcia to niezwykła pamiątka z wypoczynku w Zakopanem, wyprawie po Meksyku bądź chociażby z urodzin

Okazji ku temu by zrobić zdjęcie nie brakuje. Każdego dnia miłośnikowi fotografii wpadają setki fotograficznych pomysłów. Wszystko dobrze, ale zapamiętajmy jedno: wyłącznie powyżej przeciętnej aparaty cyfrowe istotnie mogą robić fotografie, które są ciekawe, godne wywołania. Bardzo dobra marka to bez wątpienia nikon d5100 18 105 mm - można śmiało powiedzieć, że akurat na rynku cyfrówek to akurat Nikony są pod prawie każdym względem najwspanialsze. Choć wiadomo, iż opinia odnośnie Nikonów jest wyłącznie czysto subiektywna, nic obiektywnego.

Jakie z drukarek są obecnie warte zakupu?

Nie da się zataić faktu, że informatyka jest teraz jedną z w największym stopniu liczących się dziedzin naszego życia powszedniego. Jej wdrożenie jest dla nas zwłaszcza szerokie, skutkiem tego też obligatoryjnie każdy z nas musiał przyswoić sobie zręczności informatyczne. Na początku rzecz jasna wymagało to od nas przeznaczenia pewnej ilości wolnego czasu, niemniej wprawdzie oszczędność czasu, która jest związana z tym procederem była dla nas niepomiernie atrakcyjna.

Co należy wiedzieć na temat płaskich telewizorów

Obecnie miłośnicy kina często preferują własny salon, niż sale w kinie. Mogą wtedy komfortowo, z dobranymi przez siebie osobami zasiąść przed odbiornikiem i nie martwić się chrupaniem pop-cornu, czy szelestem opakowań po czekoladzie.