Niesprawny sprzęt elektroniczny i elektryczny – co powinno się z nim przedsięwziąć?

Elektrośmieci, czyli niesprawny już sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może zostać wyrzucony do zwykłego pojemnika na śmieci. Utylizacja odpadów tego rodzaju powinna być przeprowadzana we właściwy sposób. Co więc muszą zrobić osoby, które chcą pozbyć się niedziałającej lodówki, zepsutych elektronicznych zabawek czy świetlówek, które się przepaliły?

W naszym kraju od 2005 roku wiążąca jest ustawa, która mówi, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny mamy obowiązek oddać do punktu skupu, w którym gromadzi się tego rodzaju odpady. Zebrany w skupie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddany zostanie następnie do firmy, która zajmuje się utylizacją lub recyklingiem tego typu odpadów – utylizuj sprzęt AGD. Tego rodzaju odpady mają w swoim wnętrzu takie pierwiastki, jak ołów, kadm i rtęć. Wskazane substancje są bardzo szkodliwe, dlatego elektrośmieci nie mogą być wywożone na zwykłe wysypisko , na które trafia reszta śmieci. Dobrze jest pamiętać, że mogą one zostać jeszcze raz użyte, stąd zalecenie, aby zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafiał w odpowiednie miejsce recyklingu lub utylizacji.

sprzęt elektroniczny

Źródło: pixabay.com

Zużyte meble, sprzęt RTV i AGD, części samochodowe nie mogą zostać wywiezione na wysypisko śmieci. Co powinno się w związku z tym z nimi zrobić? Kupując nową lodówkę, nowy komputer lub nowe świetlówki, możemy te, które wymieniamy na nowe oddać do sklepu lub punktu, w którym dokonuje się ich naprawy. W zdecydowanej większości przypadków niektóre gminy raz do roku czy raz na sześć miesięcy prowadzoną zbiórki takiego starego sprzętu RTV i AGD – dbaj o środowisko z firmą Utylnia. W ramach odbywających się zbiórek można oddać także zużyte opony (polskie opony rolnicze) samochodowe i akumulatory. To istotne ułatwienie dla mieszkańców, którym nie obce jest środowisko naturalne.

Z kolei w innych gminach w punktach najbardziej intensywnego ruchu mieszkańców ustawiane są specjalne pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać zużyte baterie i świetlówki.

Jeżeli uważasz, że prezentowany artykuł jest warty polecenia, to kliknij też ten link – tak samo wartościowe informacje znajdziesz w tym serwisie (https://www.c-l.pl/wlokna-szklane/)!

Wszystkie te działania mają przed sobą jeden cel: dbałość o środowisko, które jest wokół nas. Pamiętać trzeba, że za wyrzucanie elektrośmieci do tradycyjnych pojemników, w których umieszczamy odpady zagrożone jest karą grzywny. Kara ta jest dość dotkliwa, może wynieść nawet pięć tysięcy złotych. Nie opłaca się więc ich wyrzucać do normalnych śmieci także ze względów ekonomicznych. Taka grzywna może bowiem dotkliwie odbić się na zawartości naszego portfela.

, ,

Related posts

Latest posts

Jakimi sposobami można niedrogo wykończyć swój dom, co mieć na uwadze przy zakupach materiałów wykończeniowych.

Wiele osób wykańczając swój dom czy mieszkanie planuje to zrobić w miarę możliwości tanio, a jednocześnie na tyle dobrze, żeby jednak pewne rzeczy mogły wytrzymać więcej niż pół roku. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe, bo powszechnie panuje przekonanie, że wysoka jakość będzie szła w parze z większymi cenami, i odwrotnie, jeżeli coś nie będzie dużo kosztować, to nie może być dobre.

Odpowiedni sprzęt jest świetny, lecz musimy mieć do niego dodatkowo pozostałe akcesoria

Przeważnie jest tak, iż skupiamy swoją uwagę głównie na tym, by nabyć jak najcudowniejszy sprzęt, tak aby sprawdził się on nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach. Nie mniej warto pamiętać również o tym, że każdy z tych sprzętów ma jeszcze dodatkowe akcesoria, które poprawiają jego działanie oraz sprawiają, że to co ma on nam do zaoferowania w standardzie jest jeszcze wspanialsze.

E-papierosy towarem luksusowym?

Obecnie nie jest już problematyczne, by zakupić e-papierosy w niskiej cenie. Bez trudu można wyszukać wśród ofert rozmaite sprzęty do palenia, które posiadają wszystkie atesty i ponadto należą do tańszych. Jakość, jaką mogą proponować e-papierosy, jest szczególnie znacząca przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Jeśli chodzi o e papieros sklep klasyczny, posiadający w ofercie tego typu urządzenia nowej generacji, może zrealizować zamówienie na specjalne życzenie klienta.

Kwiaty na każdą okazje

Bukiet świeżych kwiatów rozwesela i poprawia nastrój i przy okazji dodaje energii domownikom. Kwiaty przede wszystkim dostajemy przy okazji, ale też od czasu do czasu same idziemy po nie do sklepu. Idealnie mieć mały kwiatowy ogórek, ale mieszkając w centrum aglomeracji jak kwiaciarnia Wrocław jest jedynym miejscem, w którym da się nabyć kwiaty.

Nowe sposoby na pokazanie sztuki, przez tworzenie zdjęć z powietrza

Fotografia to swojego typu sztuka, jaka aktualnie pozyskała nadzwyczaj na popularności. Jest to w najwyższej mierze podyktowane tym, iż artyści poszukują stale to nowszych metod na wyrażenie swojej wizji sztuki. Szukają innych sposobów wyrażania sztuki, gdyż w aktualnych metodach wynaleziono już niespełna wszystko.

Podzespoły na wysokim poziomie

Dostarczane na rynek przez lubianych producentów podzespoły robione są w taki sposób, aby spełnić bieżące oczekiwania konsumentów. Pragną oni wybierać tylko polecane opcje, które pochodzą od działających z sukcesami od dawna producentów. Jest to najważniejsze kryterium, którym kierują się eksperci podczas decydowania się na zakupdanego modelu podzespołu.