Wok – co warto o nim wiedzieć

wok

Autor: Silit
Źródło: Silit

Kuchnia stanowi najważniejszy element prawie każdego domu. Jest miejscem przyrządzania potraw, a także na ogół odgrywa rolę przytulnego miejsca spotkań.

Jeszcze niedawno jedynymi używanymi tam naczyniami do przygotowania potraw były garnki, rondle i patelnie. Od pewnego czasu zaobserwować można pewną zmianę. W polskich kuchniach obecny jest wok.

Rodzaje woków
W Polsce wok to w dalszym ciągu innowacyjne urządzenie. Tymczasem w wśród Azjatów jest on głównym naczyniem do przyrządzania posiłków. Wyglądem przypomina patelnię, choć różni się od niej zaokrąglonym kształtem i dużo większą szybkością gotowania. Spotkać można kilkaparę rodzajów tych naczyń uznając jako kryterium sposób ich wykonania. Są to: woki żelazne, woki żeliwne, woki ze stali węglowej, woki emaliowane i woki z powłoką nieprzywierającą.

Jak najlepiej gotować w woku
Z reguły używaną metodą gotowania w woku jest smażenie i mieszanie na bardzo rozgrzanym oleju. Ta metoda, zwana stir-frying powoduje, że składniki których używa się do gotowania potrawy nie pozbywają się elementów odżywczych. Dzieje się tak, jako, że wrzący olej oddziałuje na składnik od zewnątrz, rozgrzewając tylko wnętrze. Warte uwagi jest, aby skład woka wiele razy mieszać. Pozwoli to uniknąć przylegania dania do naczynia. Nie należy też zapominać, aby od razu wrzucać składniki, które trudniej ulegają wpływowi temperatury. Drugą, praktykowaną metodą gotowania w woku jest deep-fry, czyli przygotowywanie na dużej ilości oleju.

Wok żeliwny przyjął się w Polsce
Woki w Chinach wykonywane są głównie z żelaza. U nas natomiast bardzo dużym powodzeniem cieszą się woki żeliwne. Ten rodzaj naczynia jest polecany ze względu na tworzywo, z którego jest wykonany. Wok żeliwny nie tylko szybko się rozgrzewa i bardzo długo utrzymuje ciepło, ale także zapobiega przywieraniu potraw.

Grunt to rozeznanie
Niezależnie od tego jaki rodzaj woku będzie służył w naszej kuchni, dokonując jego zakupu trzeba się starannie rozeznać w gatunku materiału, z którego został wykonany. Obecnie wiele jest podróbek oryginału, które niczym nie różnią się od zwykłej, dobrze nam znanej patelni.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Jakimi sposobami można niedrogo wykończyć swój dom, co mieć na uwadze przy zakupach materiałów wykończeniowych.

Wiele osób wykańczając swój dom czy mieszkanie planuje to zrobić w miarę możliwości tanio, a jednocześnie na tyle dobrze, żeby jednak pewne rzeczy mogły wytrzymać więcej niż pół roku. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe, bo powszechnie panuje przekonanie, że wysoka jakość będzie szła w parze z większymi cenami, i odwrotnie, jeżeli coś nie będzie dużo kosztować, to nie może być dobre.

Odpowiedni sprzęt jest świetny, lecz musimy mieć do niego dodatkowo pozostałe akcesoria

Przeważnie jest tak, iż skupiamy swoją uwagę głównie na tym, by nabyć jak najcudowniejszy sprzęt, tak aby sprawdził się on nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach. Nie mniej warto pamiętać również o tym, że każdy z tych sprzętów ma jeszcze dodatkowe akcesoria, które poprawiają jego działanie oraz sprawiają, że to co ma on nam do zaoferowania w standardzie jest jeszcze wspanialsze.

E-papierosy towarem luksusowym?

Obecnie nie jest już problematyczne, by zakupić e-papierosy w niskiej cenie. Bez trudu można wyszukać wśród ofert rozmaite sprzęty do palenia, które posiadają wszystkie atesty i ponadto należą do tańszych. Jakość, jaką mogą proponować e-papierosy, jest szczególnie znacząca przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Jeśli chodzi o e papieros sklep klasyczny, posiadający w ofercie tego typu urządzenia nowej generacji, może zrealizować zamówienie na specjalne życzenie klienta.

Kwiaty na każdą okazje

Bukiet świeżych kwiatów rozwesela i poprawia nastrój i przy okazji dodaje energii domownikom. Kwiaty przede wszystkim dostajemy przy okazji, ale też od czasu do czasu same idziemy po nie do sklepu. Idealnie mieć mały kwiatowy ogórek, ale mieszkając w centrum aglomeracji jak kwiaciarnia Wrocław jest jedynym miejscem, w którym da się nabyć kwiaty.

Nowe sposoby na pokazanie sztuki, przez tworzenie zdjęć z powietrza

Fotografia to swojego typu sztuka, jaka aktualnie pozyskała nadzwyczaj na popularności. Jest to w najwyższej mierze podyktowane tym, iż artyści poszukują stale to nowszych metod na wyrażenie swojej wizji sztuki. Szukają innych sposobów wyrażania sztuki, gdyż w aktualnych metodach wynaleziono już niespełna wszystko.

Podzespoły na wysokim poziomie

Dostarczane na rynek przez lubianych producentów podzespoły robione są w taki sposób, aby spełnić bieżące oczekiwania konsumentów. Pragną oni wybierać tylko polecane opcje, które pochodzą od działających z sukcesami od dawna producentów. Jest to najważniejsze kryterium, którym kierują się eksperci podczas decydowania się na zakupdanego modelu podzespołu.