Wok – co warto o nim wiedzieć

wok

Autor: Silit
Źródło: Silit

Kuchnia stanowi najważniejszy element prawie każdego domu. Jest miejscem przyrządzania potraw, a także na ogół odgrywa rolę przytulnego miejsca spotkań.

Jeszcze niedawno jedynymi używanymi tam naczyniami do przygotowania potraw były garnki, rondle i patelnie. Od pewnego czasu zaobserwować można pewną zmianę. W polskich kuchniach obecny jest wok.

Rodzaje woków
W Polsce wok to w dalszym ciągu innowacyjne urządzenie. Tymczasem w wśród Azjatów jest on głównym naczyniem do przyrządzania posiłków. Wyglądem przypomina patelnię, choć różni się od niej zaokrąglonym kształtem i dużo większą szybkością gotowania. Spotkać można kilkaparę rodzajów tych naczyń uznając jako kryterium sposób ich wykonania. Są to: woki żelazne, woki żeliwne, woki ze stali węglowej, woki emaliowane i woki z powłoką nieprzywierającą.

Jak najlepiej gotować w woku
Z reguły używaną metodą gotowania w woku jest smażenie i mieszanie na bardzo rozgrzanym oleju. Ta metoda, zwana stir-frying powoduje, że składniki których używa się do gotowania potrawy nie pozbywają się elementów odżywczych. Dzieje się tak, jako, że wrzący olej oddziałuje na składnik od zewnątrz, rozgrzewając tylko wnętrze. Warte uwagi jest, aby skład woka wiele razy mieszać. Pozwoli to uniknąć przylegania dania do naczynia.

Nie zwlekaj – naciśnij ten link drzwi z dostawą w 7 dni lubuskie i ciesz się opublikowanymi tam kolejnymi artykułami. Z pewnością rozszerzą one Twą wiedzę na powyższy temat.

Nie należy też zapominać, aby od razu wrzucać składniki, które trudniej ulegają wpływowi temperatury. Drugą, praktykowaną metodą gotowania w woku jest deep-fry, czyli przygotowywanie na dużej ilości oleju.

Wok żeliwny przyjął się w Polsce
Woki w Chinach wykonywane są głównie z żelaza. U nas natomiast bardzo dużym powodzeniem cieszą się woki żeliwne. Ten rodzaj naczynia jest polecany ze względu na tworzywo, z którego jest wykonany. Wok żeliwny nie tylko szybko się rozgrzewa i bardzo długo utrzymuje ciepło, ale także zapobiega przywieraniu potraw.

Grunt to rozeznanie
Niezależnie od tego jaki rodzaj woku będzie służył w naszej kuchni, dokonując jego zakupu trzeba się starannie rozeznać w gatunku materiału, z którego został wykonany. Obecnie wiele jest podróbek oryginału, które niczym nie różnią się od zwykłej, dobrze nam znanej patelni.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Kilka potrzebnych informacji na temat sprzętu fotograficznego, jak wybrać obiektyw do swojego aparatu.

Obecnie na rynku aparatów fotograficznych popularne są dwie odmiany urządzeń. Pierwszym z nich są typowe kompakty, sprzedawane w ogromnej ilości modeli. Da się zakupić malutki, wchodzący do każdej torebki aparacik, a można również zaawansowany model mający potężny zoom. Cechą charakterystyczną tych aparatów jest pełna bryła, nie będzie można możliwości ich rozbudowy i zmiany jakiś części.

Jaki obiektyw wybrać na lato?

Zakup dobrego obiektywu nie bywa zwyczajowo sprawą banalną. W nowym tysiącleciu ilość możliwości i ofert jest w stanie niemal przyprawić o ból głowy. Aby dobrze dokonać wyboru najlepiej zapoznać się bliżej ze sprawami technicznymi aparatu i poznać, co to znaczy wspaniały obiektyw. Należy przy tym kierować się opiniami tylko cenionych i doświadczonych specjalistów. Wymarzony obiektyw to taki, który bez względu na wszelkie sytuacje pozwala uchwycić na zdjęciu naprawdę istotne moment z każdych wakacji.

Zdjęcia to niezwykła pamiątka z wypoczynku w Zakopanem, wyprawie po Meksyku bądź chociażby z urodzin

Okazji ku temu by zrobić zdjęcie nie brakuje. Każdego dnia miłośnikowi fotografii wpadają setki fotograficznych pomysłów. Wszystko dobrze, ale zapamiętajmy jedno: wyłącznie powyżej przeciętnej aparaty cyfrowe istotnie mogą robić fotografie, które są ciekawe, godne wywołania. Bardzo dobra marka to bez wątpienia nikon d5100 18 105 mm - można śmiało powiedzieć, że akurat na rynku cyfrówek to akurat Nikony są pod prawie każdym względem najwspanialsze. Choć wiadomo, iż opinia odnośnie Nikonów jest wyłącznie czysto subiektywna, nic obiektywnego.

Jakie z drukarek są obecnie warte zakupu?

Nie da się zataić faktu, że informatyka jest teraz jedną z w największym stopniu liczących się dziedzin naszego życia powszedniego. Jej wdrożenie jest dla nas zwłaszcza szerokie, skutkiem tego też obligatoryjnie każdy z nas musiał przyswoić sobie zręczności informatyczne. Na początku rzecz jasna wymagało to od nas przeznaczenia pewnej ilości wolnego czasu, niemniej wprawdzie oszczędność czasu, która jest związana z tym procederem była dla nas niepomiernie atrakcyjna.

Co należy wiedzieć na temat płaskich telewizorów

Obecnie miłośnicy kina często preferują własny salon, niż sale w kinie. Mogą wtedy komfortowo, z dobranymi przez siebie osobami zasiąść przed odbiornikiem i nie martwić się chrupaniem pop-cornu, czy szelestem opakowań po czekoladzie.