Znaczenie bezpieczeństwa informatycznego w firmie

O plusach internetu nie potrzeba nikogo przekonywać. Starczy uświadomić sobie że korzystamy z internetu na co dzień, chociażby nabywając obuwie. Duża cześć z nas przynajmniej sprawdzi w ten sposób ceny zanim wybierze się do marketu. Słuchamy w internecie muzyki a coraz to częściej również ukochanego radia bądź oglądamy TV. Stało się to całkiem naturalne.

sieć

Autor: night-modders.com
Źródło: night-modders.com
Równie normalne dla nas jest iż w miejsca zatrudnienia korzystamy z wewnętrznej sieci, tzw. sieci LAN nazwanej tak od angielskich słów znaczących sieć lokalną. Można sobie zadać pytanie czym taka sieć jest i czym różni się od sieci internetowej. A więc obrazowo możemy przyrównać internet do budynku użyteczności publicznej, na przykład muzeum, gdzie wstąpić może każda osoba, zaś wewnętrzna sieć to symbolicznie – nasz dom. Tutaj wejdą tylko mieszkańcy albo zaproszeni goście.
Oczywiście obie te sieci – publiczna i lokalna mogą mieć ze sobą łączność, podobnie jak w przytoczonym przykładzie nie jest możliwe mieszkanie w domu bez drzwi. Podobnie nie miałoby sensu istnienie internetu i sieci obejmującej tylko przedsiębiorstwo gdyby nie dało się wymieniać między nimi wiadomości. Trzeba tylko mieć pojęcie co ujawniamy innym, a co jest tylko nasze.

sieć lan

Autor: Kevin Jarrett
Źródło: http://www.flickr.com

Kluczową kwestią jest zatem bezpieczeństwo sieci LAN. Oczywiste jest że jest ona ochroniona przed atakami z internetu zarówno wirusów jak i ludzi. Temu wszystkiemu służą profesjonalne firewalle, oprogramowania antywirusowe. Spełniają one role zamków i systemów alarmowych w naszych domostwach.

Niekiedy trudno jest odnaleźć naprawdę unikalne źródło (https://www.autopietrzak.pl/cms/o-firmie), więc jeśli zafrapował Cię omawiany tekst, to śmiało kliknij tu!

Specjaliści od bezpieczeństwa informatycznego zwracają uwagę iż podobne zabezpieczenia jak opisane wyżej – acz konieczne – nie są wystarczające. Polecają także ochronę wewnątrz firmy, a nie wyłącznie na styku z siecią internetową, bowiem z badań wynika że najwięcej wypadków kradzieży danych ma miejsce wewnątrz sieci LAN. Odwołując się do przykładu z domem – mimo iż mamy odpowiednio zabezpieczone drzwi zewnętrzne niekiedy przydaje się również kluczyk do szafki z lekami żeby nikt niepowołany się do niej nie dostał. Odpowiednikiem takiego klucza do szafki są upoważnienia nadawane poszczególnym pracownikom oraz fizyczna ochrona serwerowni, to znaczy zabezpieczenie owego pomieszczenia przez system alarmowy.

, , ,

Related posts

Latest posts

Jak dużo może kosztować kurs operatora koparko-ładowarki?

W obecnych czasach bardzo popularne są różnego typu kursy oraz szkolenia. Mogłyby one tyczyć się każdej niemalże branży, ponieważ stałe poszerzanie umiejętności jest zawsze korzystne zarówno dla kursanta, jak i jego dotychczasowego albo przyszłego szefa.

Doskonałe na podarek

Optyka w fotografii odgrywa istotną rolę, wobec tego również dobór i nabycie obiektywu należy do jednych z najważniejszych elementów w kompletowaniu przyrządu fotograficznego. Firma Canon od lat jest uważana za jedną z lepszych, jakie zajmują się wyrabianiem sprzętów lustrzanek. Słyną również z należytej jakości obiektywów canon jakie można przystosować do własnych indywidualnych potrzeb i wielkości portfela. Jeżeli szukamy dobrej jakości obiektywu canon winniśmy liczyć się z faktem, że jego wartość okaże się znacznie większa niż nam się mogło wydawać.

Dlaczego coraz bardziej komfortową i łatwą metodą jest elektroniczne rozliczenie pit?

Każdy, który pracuje bądź kiedykolwiek w życiu pracował, zastał się z nieodzownością oddania rozliczenia fiskalnego. Jest to taka rokroczna wiadomość, w której napisane jest ile konkretna osoba wypracowała pieniędzy, jak dużo uiściła do budżetu państwa w ramach przymusowego podatku, jak dużo z tych pieniędzy poświęconych było na koszty kurowania a także sporo innych.

Gdzie szukać mieszkań w stolicy?

Ostatnio media informują o spadających cenach lokali mieszkalnych. W szczególności głośno o tym mówi się w stolicy Dolnego Śląska, gdzie do kupienia jest największa ilość mieszkań od wielu lat. Aktualnie na jednego kupującego przypada mniej więcej 30 ofert, zatem możemy wybierać i przebierać, a co za tym idzie, targować się o ceny. A jak to wygląda w Warszawie? Podobnie. Stolica wciąż jest na szczycie listy cenowej gdy chodzi o mieszkania. Wystarczy choćby znaleźć w sieci hasło mieszkania Warszawa Ochota.

Dell dla każdego

Gdy chcemy kupić laptopa często wybieramy lepszy model tego, który okazał się w porządku. Naprawdę warto, więc kupić komputer dell xps 14, który jest młodszym bratem della xps 15z. Kiedy spojrzy się na najważniejsze parametry natychmiast zwrócimy uwagę na różnicę i to, że komputer ten jest rzeczywiście świetny. Cienka obudowa, nieduża waga prowadzi do tego, że laptop ten prezentuje się rzeczywiście genialnie. Warto, więc zastanowić się nad tym, czy nie postawić na ten model. Oczywiście nie jest to laptop, o którym można usłyszeć, w każdej reklamie, ale przez to będziemy mieli komputer, który nas wyróżni. Powinniśmy, więc sprawdzić to jak prezentuje się ten sprzęt i to jak wygodnie się na nim działa, bo klawiatura jak i touchpad są naprawdę dobrze pomyślane.

Zatroszcz się o swe wrażliwe dane

Niemal każdy obecnie posiada wrażliwe dane na swym komputerze. Musimy zatroszczyć się o to, aby ich nie utracić. Rzecz jest wyjątkowo istotna, kiedy posiadamy swoją firmę.
Aktualnie trudno jest prowadzić konkretną działalność bez komputera i pomocnych programów.